YAMAHA TEMİZLİĞİ MOBİL-SABİT

YAMAHA TEMİZLİĞİ MOBİL-SABİT

TREX AVIATION

ALTAY Yazılım Savunma Endüstriyel Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, her zaman olduğu gibi sektöründe dünyanın önde gelenlerinden TREX ENTERPRICES CORPORATION firmasının Türkiye temsilciliğini almıştır.

 Amerika Birleşik Devletleri menşeili olan Trex Enterprises Corporation kurulduğu 1978 yılından bu güne yüksek çözünürlüklü görüntüleme, dijital sinyal işleme, elektro manyetik spektrum performanslarını artırma konularında uyguladığı ileri teknolojiler sayesinde pek çok patent ve ürüne sahip bir yüksek teknoloji firması haline gelmiştir. Alt firmalarından TREX AVIATION tarafından üretilen FOD FINDER bugün dünyanın birçok ülkesinde pek çok hava meydanında güvenle kullanılan bir ürün ve teknolojidir. 

FOD FINDER / YAMAHA TESPİTİ

Hava meydanları kaplamalı sahalarında istem dışı yer alan ve uçuş emniyetini tehdit eden yabancı madde hasarları (YAMAHA) ile mücadelede halihazırda bir çok meydanda göz ile kontrol/tespit ve süpürge araçları ile temizlik yöntemi uygulanmaktadır.

 Trex, bu kaplamalı sahalarda ve özellikle pistlerde 7/24 FOD (Foreign Object Damage) tespiti için geliştirdiği ürünleri sunmaktadır. Trex tarafından bu maksatla üretilen FOD Finder™, Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve diğer bağımsız kuruluşlar tarafından gece/gündüz tüm hava koşullarında %100 algılama sağlaması ve hiç hatalı alarm vermemesi nedeniyle endüstrideki en iyi performans ürünü ödülüne layık görülmüştür

Trex FOD Finder™ XF, 7/24 devamlı pistin izlenmesi için tasarlanmış sabit yer FOD tespit sistemidir.

 

Trex FOD Tespit Sistemi, patentli radar teknolojisi ve en güvenilir imalat prosesleri kullanılarak üretilmektedir. Trex, milimetre dalga (MMW) teknolojisinin ve mühendisliğinin dünya lideridir. Anılan teknoloji başlangıçta Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı (USDoD) için helikopterlerin uçuş rotasındaki yüksek gerilim güç hatlarını tespit etmek için geliştirilmiş ve daha sonra yol kenarına yerleştirilmiş bombaların tetikleyici tel tespiti için test edilmiştir. Şu anda ise bu teknolojiden faydalanılarak üretilen Trex FOD Finder sistemleri, Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı (USDoD) tarafından Amerika Birleşik Devletleri Hava Üslerinde kullanılmaktadır.

 Trex FOD Finder™ havaalanı / havaalanı güvenliği endüstrilerinde güvenliği daha üst seviyelere taşıyabilen ve çığır açan bir teknoloji olarak kabul edilmiştir. 2010 yılında Trex FOD Finder™ Amerika Birleşik Devletleri'nde (Amerika Birleşik Devletleri) İnovasyon Hareketi (Havacılık ve Güvenlik Teknolojileri) ödülünün sahibi olmuştur.

Aşağıdaki şemada sabit sistemin yerleşim örneklemesi gösterilmiştir. Her FOD Finder sistemi pist merkezine yaklaşık 120 metre ve diğer sistemden 460 metre uzaklıktadır. Her sistem FOD algılama için birincil olarak bir MMW radarına ve FOD'yi görüntüleyecek ve tanımlayacak bir kamera sistemine sahip olacaktır.

Trex FOD Finder™ XF Sistemi Yerleşim Düzeni

 Örnek olarak; 4000 metre uzunluğunda bir ana pistte FOD tespiti için toplamda dokuz (9) sistem gerekir ve her sistem bir FOD Bulucu XF ile bir kameradan oluşur.

FOD Bulucu sisteminde kullanılan MMW radarı, Elektro-optik sistemlerin aksine gündüz/gece, sis, yağmur, kar, bulanık hava ve kum fırtınaları da dahil olmak üzere tüm hava koşullarında verimli olarak çalışır ve yüksek sıcaklıklardan etkilenmez.

MMW radarı FOD algılaması için pist kenarına sabit olarak yerleştirilebileceği gibi, hareketli bir platform üzerine de yerleştirilebilir.

 Trex, havaalanlarında pist, taksi yolu ve apron sahalarında FOD tespiti ve temizliği için toplam bir çözüm sunabilen tek firmadır.

FOD Finder sisteminin kullanımı sayesinde uçuş kulesinden anlık olarak FOD takip ve tespiti yapılabilecek ve böylelikle %100 pist temizliği / uçuş emniyeti sağlanabilecektir.

Ayrıca, FOD Finder sisteminin kullanılması sonucu YAMAHA tespit/temizlik faaliyetiyle görevlendirilen personelden ve süpürge araçlarından tasarruf sağlanacağı değerlendirilmektedir.