MAYIN VE PATLAMAMIŞ MÜHİMMATLARI TEMİZLİYORUZ

MAYIN VE PATLAMAMIŞ MÜHİMMATLARI TEMİZLİYORUZ

Altay; Mayın Temizlemeye yönelik yurt içi çalışmaları, ilk başlatıldığı 2001 yılından bu yana yakından takip etmiştir. Çeşitli seviyede yöneticilerinin de aralarında bulunduğu bir grup Altay çalışanı mayın temizleme faaliyetleri hakkında belirli bir anlayış ve bilgi birikimi seviyesine ulaşmak için çeşitli düzeylerde milli ve uluslararası eğitime tabi tutulmuştur.

Çalışmaların ilk başlatıldığı günden bu yana Mayın Temizleme Projesi üzerinde oldukça yoğun bilgi ve tecrübe edinilmiş, bu süreçte Uluslararası Mayın Faaliyetleri Standartları (IMAS), mayın temizleme metodolojileri, kullanılan çeşitli teknolojiler, kalite politikaları, çevresel etkiler, insani yaklaşımlar, risk yönetimi, mayın temizleme ekipmanları ve potansiyel bir mayın temizleme projesinin bölge halkına etkileri konularında oldukça detaylı ve kapsamlı bilgi sahibi olunmuştur. Bu durum, Türkiye pazarında 60 yılı aşkın bir sürede elde edilmiş uzmanlığı ve tecrübesi ile birleştirildiğinde Altay Grubu’nu Türkiye’de ve yurt dışında muhtemel bir mayın/patlamamış mühimmat temizliği projesinde tercih edilen firma konumuna sokmuştur.

Altay edindiği birikimi sahada fiili mayın ve patlamamış mühimmat temizliği projelerinde kullanmaya başlamış ve 2 ayrı ihalede Kuveyt petrol alanlarında; petrol dolu göller, mühimmat ile kirletilmiş toprak yığınları, zift kaplı alanlar ile kuru petrol yataklarında patlamamış mühimmat temizliği faaliyetini başarı ile tamamlamıştır.

Müteakip dönemde Türkiye’nin doğu sınırlarında yapılan 3 ayrı mayın temizliği ihalesi kazanılmış ve Altay, Türkiye’de bu ölçekte mayın temizliği yapabilen ilk firma olmuştur. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Milli Mayın Faaliyet Merkezi kontrolünde yürütülen çalışmalarda Türkiye İran sınırında bulunan mayınların temizlenmesi çalışmaları  sürdürülmektedir.      

Altay yıllar boyunca bu konuda edindiği birikimi, aşinalığı ve deneyimi ile kendi insanımıza mayın temizleme yeteneği kazandırma ve dünya çapında rekabet edebilecek konuma gelmek için çalışmalarına büyük bir gayret ile devam etmektedir.